Ako sa Lidl kultúre konkurentom stal...

Autor: Zuzana Gacíková | 9.12.2011 o 9:02 | (upravené 12.12.2011 o 22:49) Karma článku: 5,52 | Prečítané:  1905x

Už od malého žiačika nám učitelia vštepovali do hlavy rôzne pesničky a básničky. Bol si dobrý, výborne! Reprezentuješ školu. Potom región a potom celé Slovensko. A tak stále dokola.

 

Ja som sa stala tiež večným reprezentačným šašom, či už základnej, strednej alebo vysokej školy. Diplomov mám, že si nimi môžem oblepiť celý byt a možno ešte niečo ostane aj ku susedom.

Ale pýtam sa: ,,Načo mi budú?“ Na to, že ich raz mojim vnúčatám budem ukazovať? A keď sa ma spýtajú, prečo nie som známa, čo im poviem?

Je to tak. Skáč ako opička, reprezentuj ako o život, ale nik ti aj tak nepomôže. Každý, ako sa hovorí, kope za svoju vlasť. Ale hold, dnešná doba je o tom.

Keď reprezentuješ, predvádzaš aj kus kultúry nášho drahého Slovenska. A tu by sme sa mali zamyslieť. Kultúra. Bez kultúry by sme boli hádam aj opicami. Ako by nás iné národy rozpoznali? Len vďaka našej kultúre. Podľa našich krojov, spevov, tancov a temperamentu. Ale ako môžeme reprezentovať našu zem, keď nemáme podporu najmä od tých, od ktorých to najviac potrebujeme? Kde sa skrývajú a prečo? Samozrejme, že sa nám vždy hrdinovia ukážu, keď treba. To sme my, my sme sa o to postarali. A poklepkávajú sa po pleciach, ako sa im to opäť výborne podarilo. A kde sú tí, ktorí majú skutočnú zásluhu o to všetko? Vo svojich skromných krabičkách, kde usilovne pracujú a premýšľajú, čo viac môžu spraviť preto, aby zachránili našu potápajúcu sa kultúru. Je to veľmi smutné, keď človek, ktorý od malého decka pôsobí v kultúre a vidí, ako to v skutočnosti všetko je. Keby nestáli za tým všetkým tí maličkí ľudkovia v krabičkách, kultúra by už bola jedna veľká diera.

A tak si musia svojpomocne riešiť veci typu: ,,Kde dáme svoje plagáty a pozvánky na podujatia? Na ktoré miesto, za ktoré nebudeme platiť?“ A keď platia tak ani na to poriadne nemajú. No a tu sa začína autobusový príbeh plagátov s pozvánkami na kultúrne podujatia. Tu sa naša milá a drahá kultúra dopracovala. Skromný plagátik vedľa majestátneho plagátiska z obchodnej siete Lidl. A teraz už len čakať, či prídu nejakí diváci. Našťastie, sú tu ešte ľudia, ktorí sa snažia aspoň trošku udržiavať hranicu pred úplným bodom mrazu.

Teraz je určite vaša reakcia, že to nie je len s kultúrou také úbohé. Áno je to tak!

Otázka teda znie, kto za to všetko môže?....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?